Прејди на содржината

Дискографија на Аврил Лавињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дискографија на Аврил Лавињ
Лавињ на прес конференција во Хонгконг, го промовира албумот The Best Damn Thing.
Лавињ на прес конференција во Хонгконг, го промовира албумот The Best Damn Thing.
Изданија
Студиски албуми 4
EP-а 4
Синглови 15
Видео албуми 3
Видео спотови 16
Наводи и белешки

Ова е дискографијата на Аврил Лавињ, канадска пејачка-текстописец, се состои од четири студиски албуми, четири EP албуми, петнаесет синглови, шеснаесет музички видеа и други појави во живо.

Лавињ го издала својот прв албум, Let Go, во 2002 во САД каде се искачил на второто место. Се искачил на прво место во Австралија, Канада и во Обединетото Кралство. "Complicated", бил првиот сингл кој се искачил на прво место во Австралија, на второ место во Канада и на трето место во Обединетото Кралство. Подоцнешните синглови "Sk8er Boi" и "I'm With You" се искачиле во првите топ десет во САД и во Обединетото Кралство. Let Go продал повеќе од 16 милиони копии ширум светот и има добиено шест пати платина во САД.[1][2]

Нејзиниот втор студиски албум , Under My Skin, е издаден во 2004, искачувајќи се на прво место во неколку држави вклучувајќи ги и Австралија, Мексико, Канада, Јапонија, Обединетото Кралство, и САД. Албумот има продадено повеќе од десет милиони копии. "Don't Tell Me", првиот сингл од албумот се искачил во топ пет во Обединетото Кралство и Канада и топ десет во Австралија. "My Happy Ending" е вториот сингл од албумот, кој во САД се искачил во топ десет на Билборд Хот 100 и влегол во топ 20 во Канада. Другите синглови се; "Nobody's Home" која не се искачила во топ 40 во САД, "He Wasn't", кој се искачил во топ 40 позиции во Обединетото Кралство и Австралија и не е издаден во САД.

Третиот студиски албум на Лавињ, The Best Damn Thing, е издаден во 2007 година. Водечки сингл од албумот е "Girlfriend", која се искачила меѓу првите места на Билборд Хот 100, истата недела кога The Best Damn Thing се искачил на број еден на Билборд 200. Синглот исто така се искачил на прво место во Австралија, Канада и Италија, а број два во Обединетото Кралство и Франција. "When You're Gone", вториот сингл од албумот, се искачил на трето место во Обединетото Кралство, топ пет во Австралија и Италија, топ десет во Канада и бил многу блиску за да се искачи во топ дваесет во САД. "Hot" е тртиот сингл од албумот и бил најнеуспешниот сингл во САД искачувајќи се на место 95. Во Канада албумот се искачил во топ десет и во топ 20 во Австрали. Од албумот се продадени 6 милиони копии ширум светот.

Во 2010 издаден е четвртиот студиски албум на Аврил Лавињ, наречен Goodbye Lullaby. Првиот сингл од албумот е насловен "What the Hell" и има добри перформанси на табелите, искачувајќи се во топ десет во Канада, Австралија и Нов Зеланд, и топ три во Јапонија.

Албуми[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Година Детали за албумот Највисока позиција на табелите Сертификации
КАН [3] АВС
[4]
ФРА
[5]
ГЕР
[6]
ИРС
[7]
ХОЛ
[8]
НЗ
[9]
ШВЕ
[10]
ОК
[11]
САД
[3]
2002 Let Go
 • Издаден: 4 јуни 2002
 • Куќа: Arista
 • Формат: ЦД
1 1 13 2 1 4 1 6 1 2
2004 Under My Skin 1 1 4 1 1 13 7 14 1 1
 • КАН: 5× Платина[17]
 • АВС: Платина[13]
 • ЕВР: Платина[14]
 • ЈАП: Милион [18]
 • ОК: Платина[16]
 • САД: 3× Платина[2]
2007 The Best Damn Thing
 • Издаден: 17 април 2007
 • Куќа: RCA
 • Формат: ЦД, дигитално спуштање
1 2 3 1 1 8 2 6 1 1
 • КАН: 2× Платина[19]
 • АВС: 2× Платина[13]
 • ЕВР: Платина[14]
 • ЈАП: Милион [20]
 • ОК: Платина[16]
 • САД: Платина[2]
2011 Goodbye Lullaby
 • Издаден: 2 март 2011
 • Куќа: RCA
 • Формат: ЦД, дигитално спуштање
2 1 4 4 12 11 7 10 9 4
"—" покажува дека албумот не се искачил на табелите или не е издаден на таа територија.

EP албуми[уреди | уреди извор]

Година Детали за албумот
2003 Angus Drive
 • Издаден: 1 мај 2003
 • Формати: ЦД
Try to Shut Me Up EP
 • Издаден: 27 мај 2003
 • Формати: Дигитално спуштање
2004 Live Acoustic
 • Издаден: 1 јули 2004
 • Формати: ЦД, дигитално спуштање
2008 Control Room - Live EP
 • Издаден: 15 април 2008
 • Формати: Дигитално спуштање

Синглови[уреди | уреди извор]

Список на синглови, кои се искачиле на табелите и добиле сертификации. Покажани се годината на издавање и името на албумот.
Наслов Година Највисока позиција Сертификации Албум
КАН
[21][22]
АВС
[23]
АВСТР
[24]
ФРА
[25]
ГЕР
[26]
ИРС
[27]
НЗ
[28]
ШВЕ
[29]
ОК
[11]
САД
[30]
"Complicated" 2002 21 1 2 21 3 3 1 2 3 2
 • АВС: 2× Платина[31]
 • АВСТР: Злато[24]
 • КАН: 10x Платина
 • САД: 3x Платина[32]
Let Go
"Sk8er Boi" 29 3 7 28 18 1 2 12 8 10
 • АВС: Платина[31]
 • КАН: 3x Платина
 • САД: Платина[32]
"I'm With You" 18 13 34 13 5 5 11 7 4
 • КАН: Платина
 • САД: 2x Платина[32]
"Losing Grip" 2003 20 40 43 18 22 64
 • КАН: Злато
 • САД: Злато[32]
"Don't Tell Me" 2004 5 10 12 53 10 9 15 30 5 22
 • АВС: Злато[33]
 • КАН: Платина
 • САД: Платина[32]
Under My Skin
"My Happy Ending" 6 8 39 17 7 11 5 9
 • АВС: Злато[33]
 • КАН: 4x Платина
 • САД: 2x Платина[32]
"Nobody's Home" 24 20 24 29 19 24 41
 • КАН: Платина
 • САД: Злато[32]
"He Wasn't" 2005 25 35 29 35 38 23
"Keep Holding On" 2006 14 175 17
 • КАН: 2× Платина
 • САД: 2x Платина[32]
Eragon
"Girlfriend" 2007 1 1 1 2 3 1 1 1 2 1
 • КАН: 16× Платина
 • АВС: 4× Платина[34]
 • АВСТР: Злато
 • НЗ: Злато
 • САД: 4× Платина[32]
The Best Damn Thing
"When You're Gone" 8 4 10 17 17 4 26 8 3 24
 • КАН: 7× Платина
 • АВС: Платина[34]
 • САД: 2x Платина[32]
"Hot" 10 14 17 26 19 30 53 30 95
 • КАН: 2× Платина
 • АВС: Злато[34]
"The Best Damn Thing 2008 76 51 64 107
"Alice" 2010 51 39 19 27 59 71
 • КАН: Злато
Almost Alice, Goodbye Lullaby
"What the Hell" 2011 8 6 20 18 21 30 5 51 16 11
 • АВС: Платина[35]
 • НЗ: Злато
Goodbye Lullaby
"—" покажува дека албумот не се искачил на табелите или не е издаден на таа територија..
Забелешки
1.^ "The Best Damn Thing" не влезе во Билборд Хот 100, но се искачи на Bubbling Under Hot 100 Singles табелата на седмо место.

Други песни кои се искачиле на табелите[уреди | уреди извор]

Список на песни кои не се издадени како синглови,а се искачиле на табелите. Покажани се годината и името на албумот.
Наслов Година Највисока позиција Албум
КАН
[3]
НЗ
[9]
ОК
[11]
САД
[30]
"Mobile" 2004 26 Let Go
"Fall to Pieces" 2005 7 106 Under My Skin
"Innocence 2007 59 190 116 The Best Damn Thing
"Runaway" 94
"Wish You Were Here" 2011 64 99 Goodbye Lullaby
"—" покажува дека албумот не се искачил на табелите или не е издаден на таа територија.
Notes
1.^ Според канадската BDS Airplay пред 7 јуни 2007; според Билборд Canadian Hot 100 после 7 јуни 2007.
2.^ "Fall to Pieces" не се искачила на Билборд Хот 100 но се искачил на Bubbling Under Hot 100 Singles табелата на шесто место.
3.^ "Innocence" не се искачила на Билборд Хот 100 но се искачила на Bubbling Under Hot 100 Singles табелата на место шеснаесет.

Видео Албуми[уреди | уреди извор]

 1. My World (2003)
 2. Live at Budokan: Bonez Tour (2005)
 3. The Best Damn Tour – Live in Toronto (2008)

Музички видеа[уреди | уреди извор]

Список на музички видеа. Покажани се годините на издавање и режисерите.
Наслов Година Режисер(и)
"Complicated" 2002 The Malloys
"Sk8er Boi" Франсес Лауренс
"I'm with You" Дејвид ЛаШапел
"Losing Grip" 2003 Лиз Фриедлендер
"Knockin' on Heaven's Door" Марк Лострако
"Don't Tell Me" 2004 Лиз Фриедландер
"My Happy Ending" Меиерт Авис
"Nobody's Home" Дајан Мартел
"He Wasn't" 2005 The Malloys
"Girlfriend" 2007 The Malloys
"When You're Gone" Марк Класфелд
"Girlfriend" (Ремикс) Р. Малколм Џонс
"Hot" Метју Ролстон
"The Best Damn Thing" 2008 Вејн Исхам
"Alice" 2010 Дејв Мејерс
"What the Hell" 2011 Маркус Рабој

Неиздадени песни[уреди | уреди извор]

Овие песни не се појавиле како официјални издавања на Лавињ.

Година Песна Албум
2002 "Falling Down" Sweet Home Alabama саундтрак
2003 "Knockin' on Heaven's Door" Warchild: Hope
"O Holy Night" (со Chantal Kreviazuk) Maybe This Christmas Too?
2004 "I Always Get What I Want" The Princess Diaries 2: Royal Engagement саундтрак
"SpongeBob SquarePants Theme" The SpongeBob SquarePants Movie саундтрак
2007 "Imagine" Instant Karma
"The Scientist" (live) Radio 1's Live Lounge: Volume 2
2010 "Wavin' Flag" (со Young Artists for Haiti) не албумски сингл

Наводи[уреди | уреди извор]

Генерални
 • „Avril Lavigne < Discography“. AllMusic. Macrovision. Посетено на March 29, 2010.
Специфични
 1. „Avril Lavigne Ends North American Run of Shows with Two Dates In Washington Beginning May 9“. transworldnews.com. 2008-05-04. Архивирано од изворникот на 2008-12-05. Посетено на 2008-05-29.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 RIAA certification searchable database. Recording Industry Association of America. Retrieved July 26, 2007.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Avril Lavigne - Charts & Awards - Billboard Albums“. Allmusic. Macrovision. Посетено на 2010-01-27.
 4. „Australian Charts > Avril Lavigne“. australian-charts.com Hung Medien. Посетено на 2010-01-27.
 5. „French Charts > Avril Lavigne“ (француски). lescharts.com Hung Medien. Посетено на 2010-01-27.
 6. „Chartverfolgung/Lavigne, Avril/Longplay“ (германски). musicline.de PhonoNet. Посетено на 2010-01-27.
 7. „Irish Charts > Avril Lavigne“. irish-charts.com Hung Medien. Посетено на 2010-01-27.
 8. „Dutch Album Charts > Avril Lavigne“ (холандски). dutchcharts.nl Hung Medien. Посетено на 2010-01-27.
 9. 9,0 9,1 „New Zealand Charts > Avril Lavigne“. charts.org.nz Hung Medien. Архивирано од изворникот на 2012-06-29. Посетено на 2010-01-27.
 10. „Swedish Charts: Avril Lavigne Albums“. Hung Medien. Посетено на March 17, 2010.
 11. 11,0 11,1 11,2 „Chat Stats - Avril Lavigne“. Архивирано од изворникот 2012-12-04. Посетено на March 17, 2010.
 12. „Gold & Platinum Certification – May 2003“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2012-03-22. Посетено на 2010-08-20.
 13. 13,0 13,1 13,2 „ARIA certificates 2003“. Recording Industry Association of America. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 14. 14,0 14,1 14,2 „IFPI 2003 Certification“. International Federation of the Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2007-10-19. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 15. Recording Industry Association of Japan „Information - Page 3 - Certification Awards (February 2003)“ Проверете ја вредноста |url= (help) (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на December 23, 2010.
 16. 16,0 16,1 16,2 „BPI Certified Awards Search“. British Phonographic Industry. Архивирано од изворникот на 2017-10-06. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 17. „Gold & Platinum Certification – March 2006“. Canadian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2012-04-07. Посетено на 2010-08-20.
 18. 一般社団法人 日本レコード協会 > 各種統計 > ゴールド等認定 > 2004年09月 „(RIAJ - Statistics - Certification Awards - September 2004)“ Проверете ја вредноста |url= (help). riaj.or.jp (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на December 23, 2010.
 19. „Gold & Platinum Certification – July 2007“. Canadian Recording Industry Association. Посетено на 2010-08-20.
 20. 一般社団法人 日本レコード協会 > 各種統計 > ゴールド等認定 > 2008年1月 „(RIAJ - Statistics - Certification Awards - January 2008)“ Проверете ја вредноста |url= (help). riaj.or.jp (јапонски). Recording Industry Association of Japan. Посетено на December 23, 2010.
 21. „Avril Lavigne“. Allmusic. Посетено на 12 December 2010. Text " AllMusic " ignored (help)
 22. „Avril Lavigne Album & Song Chart History: Canadian Hot 100“. Billboard. Prometheus Global Media. Посетено на 2010-12-09.
 23. Avril Lavigne singles chart history - australian-charts.com
 24. 24,0 24,1 „Austrian Charts: Avril Lavigne“ (германски). Hung Medien. Посетено на September 27, 2009.
 25. Avril Lavigne singles chart history - lescharts.com
 26. „Musicline.de - Chartverfolgung - Lavigne,Avril“. PhonoNet. Архивирано од изворникот на 2009-08-24. Посетено на March 17, 2010.
 27. Steffen Hung. „Discography Avril Lavigne“. irishcharts.com. Посетено на 2010-08-08.
 28. Steffen Hung. „Avril Lavigne - Complicated“. charts.org.nz. Архивирано од изворникот на 2017-02-07. Посетено на 2010-08-08.
 29. „Swedish Charts: Avril Lavigne Singles“. Hung Medien. Посетено на March 17, 2010.
 30. 30,0 30,1 „Music News, Reviews, Articles, Information, News Online & Free Music“. Billboard.com. Архивирано од изворникот на 2007-04-30. Посетено на 2010-08-08.
 31. 31,0 31,1 „ARIA certificates Singles 2002“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 32. 32,00 32,01 32,02 32,03 32,04 32,05 32,06 32,07 32,08 32,09 „RIAA Certified Awards Singles“. Recording Industry Association of America. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 33. 33,0 33,1 „ARIA certificates Singles 2004“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 34. 34,0 34,1 34,2 „ARIA certificates Singles 2008“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 4-09-2009. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 35. „ARIA Top 50 Singles Chart“. Australian Recording Industry Association. Архивирано од изворникот на 2011-05-18. Посетено на 2010-11-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]