Girlfriend (песна на Аврил Лавињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Girlfriend“
Avril Lavigne Girlfriend album cover.jpg
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот The Best Damn Thing
Страна Б "Alone"
Издаден 27 февруари 2007 (2007-02-27)
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен 2006
Жанр Поп панк,[1][2][3] пауер поп,[3] поп[4]
Должина 3:37 (Албум верзија)
3:25 (Dr. Luke Ремикс)
Издавачка куќа RCA
Композитор Аврил Лавињ, Луказ Готвалд; Ниата Киркланд (Dr. Luke Remix only)
Продуцент Dr. Luke
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
Keep Holding On
(2006)
Girlfriend
(2007)
When You're Gone
(2007)

Girlfriend“ е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ. Песната е напишана од Лавињ, а продуцент е Dr. Luke за третиот студиски албум на Лавињ, The Best Damn Thing. "Girlfriend" е издадена како водечки сингл од The Best Damn Thing на 27 февруари 2007 година. Во песната, Лавињ користи и рап музика. Било забележано дека песната има многу сличности со синглот на Тони Басил од 1982, "Mickey" и синглот на The Rubinoos од 1979, "I Wanna Be Your Boyfriend". Текстописците на претходните песни ги тужеле Лавињ и Dr. Luke за тоа.

„Girlfriend“ добил генерално позитивни критики од музичките критичари. Песната била успешна насекаде низ светот, искачувајќи се меѓу првите места во осум земји, вклучувајќи ги Канада, САД, и Австралија. Се искачила во топ десет и во некои други земји.

Во јуни 2007, бил издаден официјалниот ремикс на песната, заедно со американскиот рапер Лил Мама бил издаден. Лавињ ја изведувала песната неколкупати, вклучувајќи ја изведбата на MuchMusic Видео Наградите од 2007, на Тин Избор Наградите и на Џуно Наградите од 2007.

„Girlfriend“ добил мулти-платинска сертификација во Австралија и САД. Бил најпродаваната песна од 2007 година, со повеќе од 7.3 милиони продажби ширум светот. Во 2008, мзуичкото видео на песната станало најгледаното видео на Јутуб, а воедно и првото видео кое било прегледано повеќе од 100 милиоми пати. Rolling Stone ја ранкирал песната на триесет и седмотот место на листата „Топ 100 Песни од 2007“. Биле издадени различни верзии на песната, со рефренот испеан на повеќе јазици. Во 2010, песната била проглаесна за деведесет и четвртата најуспеша песна на деценијата.

Список на песни и формати[уреди | уреди извор]

ЦД сингл[5]
 1. „Girlfriend“
 2. „Alone“
Јапонски ЦД сингл[6]
 1. „Girlfriend“ (Радио) – 3:38
 2. „Girlfriend“ (Инструментална) – 3:36
Junkie XL ремикс дигитално спуштање
 1. „Girlfriend“ [Junkie XL Микс]
 2. „Girlfriend“ [Junkie XL Продолжен Микс]
Dr. Luke ремикс [само на iTunes]
 1. „Girlfriend“ (Ремикс на Dr. Luke, со Лил Мама)
 2. „Girlfriend“ (албум верзија)
 3. „Girlfriend“ (оригинално музичко видео)
 4. „Girlfriend“ (Ремикс на Dr. Luke], со Лил Мама) [музичко видео]
Ringle едиција
 1. „Girlfriend“ (Ремикс на Dr. Luke], со Лил Мама)
 2. „Girlfriend“ (Јапонска верзија)
 3. Keep Holding On
 4. Рингтон1

1На ЦД-то се наоѓал код за да може да се спушти дигитално

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Avril Lavigne Announces Release of Third Album“. starpulse.com. 30 January 2007. Архивирано од изворникот на 2012-07-04. Посетено на 25 June 2010. ....up-tempo pop-punk anthems like "I Can Do Better", "The Best Damn Thing", and "Girlfriend"....
 2. „Avril Lavigne: 'Girlfriend'. ....she's returned to music with an utterly infectious pop-punk single. 'Girlfriend' sounds like....
 3. 3,0 3,1 „Avril Lavigne : Girlfriend“. Rebild.tv. Архивирано од изворникот на 2012-04-23. Посетено на 28 November 2010. ....and features the typical 80' pop-punk influence and power pop of her earlier songs.... Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 4. „Avril Lavigne on SortMusic“. SortMusic. Посетено на 25 April 2010.
 5. „Girlfriend [CD 1] - Avril Lavigne“. AllMusic. 2007-04-02. Посетено на 2011-02-01.
 6. „Girlfriend [Japan CD] - Avril Lavigne“. AllMusic. 2007-03-21. Посетено на 2011-02-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]