My World (видео)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„My World“
Video од Аврил Лавињ
Издаден3 ноември, 2003
25 јуни, 2007 (Русија) [1]
Снимен18 мај, 2003
Жанр
Поп Рок
Пауерпоп
Рок
Пост-гранџ
Траење128 минути
Издавачка куќаArista
РежисерХамиш Хамилтон
Продуцент"Done & Dusted"
Аврил Лавињ спот — Хронологија
My World
(2003)
Live at Budokan: Bonez Tour
(2005)

My World е првото ДВД издадено од канадската пејачка-текстописец, Аврил Лавињ. ДВД-то содржи шеснаесет песни кои Лавињ ги изведувала на нејзината прва турнеја, наречена Try To Shut Me Up Tour во HSBC Arena во Бафало, Њујорк. Повеќето од песните се земени од нејзиниот прв албум, Let Go, додека другите две песни се препеани од други пејачи. Исто така во него се наоѓаа и една Б-страна. На ЦД-то во живо, три песни се од други пејачи, а препеани од Лавињ, со еден сингл.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "Sk8er Boi"
 2. "Nobody's Fool"
 3. "Mobile"
 4. "Anything But Ordinary"
 5. "Losing Grip"
 6. "Naked"
 7. "Too Much to Ask"
 8. "I Don't Give"
 9. "Basket Case"
 10. "My World"
 11. "I'm With You"
 12. "Complicated"
 13. "Unwanted"
 14. "Tomorrow"
 15. "Knockin' on Heaven's Door"
 16. "Things I'll Never Say"

Целосно траење: 68:35 minutes.

Бонус песни и сцени[уреди | уреди извор]

 1. Avril's Cut (Зад сцените)
 2. Outtakes
 3. Photo Gallery
 4. "Complicated" (Музичко видео)
 5. "I'm With You" (Музичко видео)
 6. "Knockin' on Heaven's Door" (Музичко видео)
 7. "Losing Grip" (Музичко видео)
 8. "Sk8er Boi" (Музичко видео)

Целосно Траење: 59:25 minutes.

ЦД издание[уреди | уреди извор]

Некои едиции од ДВД-то содржат живо аудио ЦД. Сите песни се снимани во живо. Песната "Why", е Б-страна на песната "Complicated".

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. "Fuel" (живо, снимана на MTV)
 2. "Basket Case" (живо, снимана во Даблин)
 3. "Unwanted" (живо, снимана во Даблин)
 4. "Sk8er Boi (живо, снимана во Даблин)
 5. "Knockin' on Heaven's Door" (живо, снимана во Даблин)
 6. "Why"

Продажби и сертификации[уреди | уреди извор]

Табела Сертификација Продажби
Аргентина (CAPIF) Платина[2] 40,000+
Австралија (ARIA) Платина[3] 15,000+
Бразил (ABPD) Платина[4] 60,000+
Канада 7xПлатина 70,000+
Јапонија Злато 100,000+
Ширум светот Платина 400,000+[5]

Награди[уреди | уреди извор]

Година Церемонија Награда Резултат
2004 Juno Awards Најдобро ДВД на годината номиниран

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Russian release“. Архивирано од изворникот на 2009-09-19. Посетено на 2011-03-16.
 2. „Capif“. Архивирано од изворникот на 2011-05-31. Посетено на 2011-03-16.
 3. [1]
 4. „Brazilian Association of Disc Producers“. Архивирано од изворникот на 2015-06-24. Посетено на 2011-03-16.
 5. „KohlsCorporation.com“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-19. Посетено на 2011-03-16.