Прејди на содржината

Sk8er Boi

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Sk8er Boi“
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Let Go
Страна Б "Get Over It"
Издаден август 2002 (2002-08)
(видете историја на издавање)
Текстописец Аврил Лавињ, Лаурен Кристи, Скот Спок, Грахам Едвардс
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл
Снимен 2010
Жанр Поп панк,[1][2] поп рок,[3] пауер поп[4]
Должина 3:24
Издавачка куќа Arista
Продуцент The Matrix
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
"Complicated"
(2002)
"Sk8er Boi"
(2002)
"I'm With You"
(2002)

"Sk8er Boi" е песна од канадската пејачка-текстописец, Аврил Лавињ, и е вториот сингл од нејзиниот прв албум, Let Go (2002). Песната е напишана од Аврил Лавињ и The Matrix (Скот Спок, Лаурен Кристи, и Грахам Едвардс), а продуцент е The Matrix. Издаден е во 2002 година и се искачил на десеттото место на Билборд Хот 100 во САД (станувајќи втор топ десет сингл на Лавињ таму), на осмо место во Обединетото Кралство, трето место во Австралија, тринаесетто место во Канада и прво место во Шпанија, со што песната станала една од нејзините најуспешни песни до денеска.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Австралија ЦД сингл
 1. "Sk8er Boi" 3:23
 2. "Get Over It" 3:27
 3. "Nobody's Fool" (снимена во живо во Ванкувер за Z95) 3:58
ОК, Мексико ЦД сингл
 1. "Sk8er Boi" 3:23
 2. "Get Over It" 3:27
 3. "Nobody's Fool" (снимена во живо во Ванкувер за Z95) 3:58
 4. "Sk8er Boi" (музичко видео)
Француски ЦД сингл
 1. "Sk8er Boi" 3:23
 2. "Get Over It" 3:27

Промо[уреди | уреди извор]

Австралија, ОК, САД промо
 1. "Sk8er Boi" 3:23
САД промо винил
Страна А
 1. "Sk8er Boi" 3:23
Страна Б
 1. "I'm With You" 3:44
ОК 2003 промо
 1. "Sk8er Boi" (во живо на Buffalo) 4:10

Официјални верзии[уреди | уреди извор]

 1. "Sk8er Boi" (албум верзија) 3:23
 2. "Sk8er Boi" (Демо) 3:28

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2002) Највисока
позиција
Австралиска ARIA Сингл Табела[5] 3
Австриска Сингл Табела[5] 7
Белгија Ултрапоп 50 (Холандски)[5] 7
Белгија Ултрапоп 50 (Француски)[5] 23
Канадска BDS Ерплеј Табела 1
Канада 3
Данска Сингл Табела[5] 11
Европски Хот 100 Синглови 3
Француска Сингл Табела[5] 28
Германска Сингл Табела 18
Ирска Сингл Табела 1
Италијанска Сингл Табела[5] 8
Мексиканска Сингл Табела[5] 5
Нов Зеланд RIANZ Сингл Табела[5] 2
Холандија Мега Сингл Топ 100[6] 11
Норвешка Сингл Табела[5] 14
Шведска Сингл Табела[5] 12
Швајцарска Сингл Табела[5] 17
ОК Сингл Табела[7] 8
САД Билборд Хот 100[8] 10
САД Билборд Мејнстрим Топ 40[9] 1

Табели на крај на годината[уреди | уреди извор]

Табела (2002) Позиција
Австралиска ARIA Сингл Табела[10] 38
ОК Сингл Табела[11] 165
Табела (2003) Позиција
Австралиска ARIA Сингл Табела[12] 86
Австриска Сингл Табела[13] 52
ОК Сингл Табела[14] 160

Награди[уреди | уреди извор]

Година Церемонија Награда Резултат
2003 Награди Греми[15] Најдобра Женска Рок Вокална Изведба Номинација
Сокан Награди[15] Најдобра Поп Песна Победа
МТВ Музички Видео Награди Најдобро Поп Видео Номинација
MuchMusic Видео Награди Избор на Луѓето Победа
Тин Избор Награди[15] Избор Музички Сингл Победа
Џуно Награди[15] Џуно Фан Избор Номинација
MuchMusic Видео Награди Најдобро интернационално видео од канаѓанец Победа
Nickelodeon Kids' Choice Awards Омилена Песна Победа

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Куќа Формат
САД Август, 2002 Arista Records ЦД, дигитално спуштање
Австралија октомври 28 2002 (2002-10-28) Sony BMG
Европа декември 6 2002 (2002-12-06)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Avril Lavigne To Go Acoustic For New Album“. mtv.com. Посетено на 7 May 2010.
 2. Lamb, Bill. „Avril Lavigne In Concert - July 23, 2005 Moline, Illinois“. Посетено на 5 July 2010. ....launches into the pop punk of "Sk8erboi,"....
 3. „SK8er Boi album“. Архивирано од изворникот на 2011-07-26. Посетено на 21 February 2010.
 4. Saraceno, Christina. „Let Go: Avril Lavigne“. Allmusic. Посетено на 14 March 2009.
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 „Avril Lavigne — Sk8er Boi“.
 6. http://dutchcharts.nl/showitem.asp?interpret=Avril+Lavigne&title=Sk8er+Boi&cat=s
 7. „UK Album Chart: Sk8er Boi“. ChartStats.com. Архивирано од изворникот на 2007-05-14. Посетено на 28 June 2010.
 8. „Artist Chart History“. Архивирано од изворникот на 2007-04-30. Посетено на 2011-04-08.
 9. „Billboard Music-(Allmusic.com)“.
 10. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2002“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-01-14.
 11. „2002 UK Official Singles Chart“ (PDF). Charts Plus. Посетено на 2011-01-14.
 12. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2003“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-01-14.
 13. „Austrian Annual Charts 2003“. AustrianCharts.at. Посетено на 2011-01-14.
 14. „2003 UK Official Singles Chart“ (PDF). Charts Plus. Посетено на 2011-01-14.
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 Cheung, Nadine. „Top 10 Avril Lavigne Songs“. AOL Radio. Архивирано од изворникот на 2011-01-15. Посетено на 15 January 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]