Hot (песна на Аврил Лавињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Hot“
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот The Best Damn Thing
Издаден 2 октомври, 2007
(видете историја на издавање)
Формат ЦД, музичко спуштање
Снимен 2006
Conway Recording Studios,
(Холивуд, Калифорнија);
Henson Recording Studios,
(Холивуд, Калифорнија);
Ocean Way Recording,
(Холивуд, Калифорнија);
Monster Island,
(Њујорк Сити, Њујорк)
Жанр Рок[1]
Должина 3:23
Издавачка куќа RCA
Композитор Аврил Лавињ, Иван Тобенфилд
Продуцент Dr. Luke
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
"When You're Gone"
(2007)
"Hot"
(2007)
"The Best Damn Thing"
(2008)

"Hot" е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ продуцирана од Dr. Luke и е издадена како трет сингл од третиот студиски албум на Лавињ, The Best Damn Thing. Песната има добиено Злато од ARIA.[2]

Список на песни[уреди | уреди извор]

ОК ЦД сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Hot“   3:23
2. „I Can Do Better“ (акустична верзија) 3:39
Јапонски и Австралиски ЦД сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Hot“   3:23
2. „When You're Gone“ (акустична верзија) 3:58
3. „Girlfriend“ (Ремикс на Dr. Luke со Lil Mama) 3:24
Јапонски iTunes сингл
Бр. Наслов Траење
1. „Hot“   3:23
2. „I Can Do Better“ (акустична верзија) 3:39
3. „Hot“ (Јапонска верзија) 3:23

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]