Разлика помеѓу преработките на „Облавце“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 89 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Облавце''' е село во [[Општина Старо Нагоричане]].
 
{{Мак-никулец}}
<!-- Ако имате податок, напишете го после знакот = -->
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| име име= Облавце
| слика мапа=
| слика =
| име=Облавце
| големина на слика = 300п
| општина=[[Општина Старо Нагоричане]]
| опис =
| популација=124
| регион = {{грбови|Североисточен регион}}
| поштенски број=
| општина општина=[[ {{грбови|Општина Старо Нагоричане]]}}
| надморска височина=469
| област = [[Козјачија]]
| географска широчина=42° 9' 25" сев. ш.
| популација = 124<ref name="попис">{{нмс|url=http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf|title=Попис на Македонија |date=2002|publisher=Завод за статистика на Македонија|accessdate=20 март 2017}}</ref>
| географска должина=21° 54' 24" ист. д.
| година = 2002
| поштенски број = 1314
| повикувачки број = 031
| надморска височина = 469
| lat_dir=N | lat_deg=42 | lat_min=9 | lat_sec=25
| lon_dir=E | lon_deg=21 | lon_min=54 | lon_sec=24
| слава =
| веб=
| веб =
| карта = Staro Nagoričane Municipality.svg
}}
 
'''Облавце''' — село во [[Општина Старо Нагоричане]], во областа [[Козјачија]], во околината на градот [[Куманово]].
<!--== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
== ИсториjaИсторија ==
== Стопанство ==
 
== ЕкономијаНаселение ==
== Општествени институцииустанови ==
 
== АдминистрацијаСамоуправа и политика ==
== Демографија ==
Според послениот Попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 124 жители. Следува табела на националната структура на населението<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=2
| '''Националност'''
| '''Вкупно'''
|-
| [[Македонци]]
| 123
|-
| [[Турци]]
| 0
|-
| [[Роми]]
| 0
|-
| [[Албанци]]
| 0
|-
| [[Власи]]
| 0
|-
| [[Срби]]
| 1
|-
| [[Бошњаци]]
| 0
|-
| Други
| 0
|-
|}
== Општествени институции ==
 
== Администрација и политика ==
 
== Културни и природни знаменитости ==
 
== Редовни настани ==
 
== Личности ==
 
== Култура и спорт ==
== Иселеништво ==-->
== Наводи ==
{{наводи}}
 
'''Облавце''' е село во [[{{Општина Старо Нагоричане]].}}
== Иселеништво ==
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Облавце| ]]
[[Категорија:Села во Македонија]]
[[Категорија:Кумановски села]]

Прегледник