Разлика помеѓу преработките на „Борис I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 740 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Откажано уредувањето 3372655 на уредникот 46.10.117.43 (разговор))
починал-место=[[Бугарија]] |
}}
'''Борис I''' или '''Борис-Михаил''' (? - [[2 мај]] [[907]]) — бугарски владетел на [[Прво Бугарско царство|Првото Бугарско царство]] од [[Крумова династија|Крумовата династија]] во периодот од од [[852]] година како хан и од [[864]] до [[889]] година како кнез, кога се повлекол за да во 893 година повторно владее на кратко кога го детонирал својот најголем син [[Владимир Расате]] од престолот и го качи на истиот другиот син, [[Симеон I|Симеон]]. Борис I е познат по тоа што ги покрстил [[Бугари]]те во [[864]] година и го вовел [[Старословенски јазик|старословенскиот јазик]] во употреба.
'''Борис I''' (? - [[907]]) - [[Бугарија|бугарски]] [[хан]] од [[852]] година и [[кнез]] од [[864]] до [[889]] година. Познат по тоа што ги покрстил [[Бугари]]те во 864 година.
 
== Покрстувањето ==

Прегледник