Прејди на содржината

Крумова династија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крумова династија
Претходна династијанема
ЗемјаБугарија
ПрпадностПрабугари
Основана8 век
ОсновачХан Крум
Последен владетелРоман
Титулихан, кнез, цар
ИмотПрво Бугарско Царство

Крумовата династија — бугарска ханска и царска династија која владеела со Првото Бугарско Царство во периодот од 803 до 997 година.

Крум 803 - 814
Омуртаг 815 - 831
Маламир 831 - 836
Пресиан I 836 - 852
Борис I 852 - 889
Владимир Расате 889 - 893
Симеон I 893 - 927
Петар I 927 - 969
Борис II 969 - 977
Роман 977 - 997