Робидни Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Робидни Брег
Robidni Breg
Робидни Брег is located in Slovenia
Робидни Брег
Робидни Брег
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′37.2″N 13°37′3.1″E / 46.060333° СГШ; 13.617528° ИГД / 46.060333; 13.617528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,15 км2 (0,06 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно36
 • Густина240/км2 (620/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Робидни Брег (словенечки: Robidni Breg) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.