Прејди на содржината

Лиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиг
Lig
Поглед на Лиг
Лиг is located in Slovenia
Лиг
Лиг
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′31.5″N 13°36′42.6″E / 46.108750° СГШ; 13.611833° ИГД / 46.108750; 13.611833
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна5,88 км2 (2,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000608000000608 м
Население (2020)
 • Вкупно129
 • Густина22/км2 (57/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Лиг (словенечки: Lig) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.