Мочила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мочила
Močila
Мочила is located in Slovenia
Мочила
Мочила
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′50″N 13°36′56.5″E / 46.06389° СГШ; 13.615694° ИГД / 46.06389; 13.615694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна3,3 км2 (1,3 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5210

Мочила (словенечки: Močila) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.