Долење Неково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долење Неково
Dolenje Nekovo
Долење Неково is located in Slovenia
Долење Неково
Долење Неково
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′3.9″N 13°38′3.1″E / 46.101083° СГШ; 13.634194° ИГД / 46.101083; 13.634194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Долење Неково (словенечки: Dolenje Nekovo) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.