Прејди на содржината

Ложице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ложице
Ložice
Ложице is located in Slovenia
Ложице
Ложице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′9.1″N 13°36′6.8″E / 46.052528° СГШ; 13.601889° ИГД / 46.052528; 13.601889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009640000096,4 м
Население (2020)
 • Вкупно267
 • Густина270/км2 (690/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5210

Ложице (словенечки: Ložice) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.