Авче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авче
Avče
Skyline of Авче
Авче is located in Slovenia
Авче
Авче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′8.7″N 13°40′38.7″E / 46.102417° СГШ; 13.677417° ИГД / 46.102417; 13.677417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна10,23 км2 (3,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172000000172 м
Население (2020)
 • Вкупно198
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Авче (словенечки: Avče) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.