Камбрешко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камбрешко
Kambreško
Камбрешко is located in Slovenia
Камбрешко
Камбрешко
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′40.4″N 13°38′51.7″E / 46.127889° СГШ; 13.647694° ИГД / 46.127889; 13.647694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна15,45 км2 (5,97 ми2)
Надм. вис.&10000000000000541000000541 м
Население (2020)
 • Вкупно98
 • Густина6,3/км2 (16/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5215

Камбрешко (словенечки: Kambreško) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.