Прилесје кај Плаве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прилесје кај Плаве
Prilesje pri Plavah
Прилесје кај Плаве is located in Slovenia
Прилесје кај Плаве
Прилесје кај Плаве
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′4.1″N 13°35′42.4″E / 46.034472° СГШ; 13.595111° ИГД / 46.034472; 13.595111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна2,9 км2 (1,1 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина19/км2 (49/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5210

Прилесје кај Плаве (словенечки: Prilesje pri Plavah) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.