Загомила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загомила
Zagomila
Загомила is located in Slovenia
Загомила
Загомила
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′14.1″N 13°37′3.6″E / 46.020583° СГШ; 13.617667° ИГД / 46.020583; 13.617667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна4,7 км2 (1,8 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина0,85/км2 (2,2/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Загомила (словенечки: Zagomila) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.