Укање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Укање
Ukanje
Skyline of Укање
Укање is located in Slovenia
Укање
Укање
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′18.8″N 13°34′51.2″E / 46.088556° СГШ; 13.580889° ИГД / 46.088556; 13.580889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна4,22 км2 (1,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314000000314 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Укање (словенечки: Ukanje) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.