Прејди на содржината

Равна (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равна
Ravna
Равна is located in Slovenia
Равна
Равна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′47.2″N 13°36′30.9″E / 46.079778° СГШ; 13.608583° ИГД / 46.079778; 13.608583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,41 км2 (0,16 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина9,8/км2 (25/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Равна (словенечки: Ravna) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.