Плаве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плаве
Plave
Skyline of Плаве
Плаве is located in Slovenia
Плаве
Плаве
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′27.2″N 13°34′51.4″E / 46.040889° СГШ; 13.580944° ИГД / 46.040889; 13.580944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна8,5 км2 (3,3 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009440000094,4 м
Население (2020)
 • Вкупно238
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5210

Плаве (словенечки: Plave) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.