Запоток (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Запоток
Zapotok
Запоток is located in Slovenia
Запоток
Запоток
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′46.2″N 13°34′10.2″E / 46.079500° СГШ; 13.569500° ИГД / 46.079500; 13.569500
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна8,31 км2 (3,21 ми2)
Надм. вис.&10000000000000506800000506,8 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина0,72/км2 (1,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Запоток (словенечки: Zapotok) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.