Прејди на содржината

Горења Вас (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горења Вас
Gorenja vas
Горења Вас is located in Slovenia
Горења Вас
Горења Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′5.6″N 13°37′8.9″E / 46.084889° СГШ; 13.619139° ИГД / 46.084889; 13.619139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна3,17 км2 (1,22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000274100000274,1 м
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Горења Вас (словенечки: Gorenja vas) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.