Прејди на содржината

Анхово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анхово
Anhovo
Поглед на Анхово
Анхово is located in Slovenia
Анхово
Анхово
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′51.3″N 13°37′26.1″E / 46.064250° СГШ; 13.623917° ИГД / 46.064250; 13.623917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна5,56 км2 (2,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000143500000143,5 м
Население (2020)
 • Вкупно77
 • Густина14/км2 (36/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Анхово (словенечки: Anhovo) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.