Дескле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дескле
Deskle
Поглед на Дескле
Дескле is located in Slovenia
Дескле
Дескле
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′12.3″N 13°36′48.5″E / 46.053417° СГШ; 13.613472° ИГД / 46.053417; 13.613472
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна11,6 км2 (4,5 ми2)
Надм. вис.&1000000000000009170000091,7 м
Население (2020)
 • Вкупно1.169
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5210

Дескле (словенечки: Deskle) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.