Прејди на содржината

Каналски Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каналски Врх
Kanalski Vrh
Каналски Врх is located in Slovenia
Каналски Врх
Каналски Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′37.7″N 13°39′45.1″E / 46.077139° СГШ; 13.662528° ИГД / 46.077139; 13.662528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна4,52 км2 (1,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000588899999588,9 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Каналски Врх (словенечки: Kanalski Vrh) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.