Доблар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доблар
Doblar
Доблар is located in Slovenia
Доблар
Доблар
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′55.5″N 13°41′20″E / 46.115417° СГШ; 13.68889° ИГД / 46.115417; 13.68889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна5,14 км2 (1,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000201699999201,7 м
Население (2020)
 • Вкупно86
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5215

Доблар (словенечки: Doblar) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.