Сенишки Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенишки Брег
Seniški Breg
Сенишки Брег is located in Slovenia
Сенишки Брег
Сенишки Брег
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′15.8″N 13°41′35.4″E / 46.104389° СГШ; 13.693167° ИГД / 46.104389; 13.693167
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна3,59 км2 (1,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000357000000357 м
Население (2020)
 • Вкупно121
 • Густина34/км2 (87/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Сенишки Брег (словенечки: Seniški Breg) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.