Кал над Канал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кал над Канал
Kal nad Kanalom
Кал над Канал is located in Slovenia
Кал над Канал
Кал над Канал
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′7.5″N 13°44′33.4″E / 46.085417° СГШ; 13.742611° ИГД / 46.085417; 13.742611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна20,38 км2 (7,87 ми2)
Надм. вис.&10000000000000698600000698,6 м
Население (2020)
 • Вкупно331
 • Густина16/км2 (42/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5214

Кал над Канал (словенечки: Kal nad Kanalom) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.