Гољевица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гољевица
Goljevica
Skyline of Гољевица
Гољевица is located in Slovenia
Гољевица
Гољевица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′33.7″N 13°36′8.3″E / 46.059361° СГШ; 13.602306° ИГД / 46.059361; 13.602306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно35
 • Густина35/км2 (91/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Гољевица (словенечки: Goljevica) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.