Канал на Соча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канал на Соча
Kanal ob Soči
Skyline of Канал на Соча
Грб на Канал на Соча
Канал на Соча is located in Slovenia
Канал на Соча
Канал на Соча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′16.6″N 13°38′4.9″E / 46.087944° СГШ; 13.634694° ИГД / 46.087944; 13.634694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106200000106,2 м
Население (2020)
 • Вкупно1.127
 • Густина430/км2 (1,100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Канал на Соча (словенечки: Kanal) — паланка во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Населбата е центар на општината Канал на Соча. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.