Прејди на содржината

Морско (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морско
Morsko
Морско is located in Slovenia
Морско
Морско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′33.2″N 13°38′2.8″E / 46.075889° СГШ; 13.634111° ИГД / 46.075889; 13.634111
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна3,5 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000147699999147,7 м
Население (2020)
 • Вкупно190
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Морско (словенечки: Morsko) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.