Горење Неково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горење Неково
Gorenje Nekovo
Горење Неково is located in Slovenia
Горење Неково
Горење Неково
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′26″N 13°37′38.5″E / 46.10722° СГШ; 13.627361° ИГД / 46.10722; 13.627361
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,3 км2 (0,1 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина63/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Горење Неково (словенечки: Gorenje Nekovo) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.