Прејди на содржината

Чолница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чолница
Čolnica
Чолница is located in Slovenia
Чолница
Чолница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′17″N 13°37′10.5″E / 46.08806° СГШ; 13.619583° ИГД / 46.08806; 13.619583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина9,3/км2 (24/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Чолница (словенечки: Čolnica) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.