Левпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Левпа
Levpa
Левпа is located in Slovenia
Левпа
Левпа
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′30.2″N 13°42′12.8″E / 46.091722° СГШ; 13.703556° ИГД / 46.091722; 13.703556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна6,43 км2 (2,48 ми2)
Надм. вис.&10000000000000460000000460 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5214

Левпа (словенечки: Levpa) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.