Јесен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесен
Jesen
Јесен is located in Slovenia
Јесен
Јесен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′24.7″N 13°36′53.8″E / 46.073528° СГШ; 13.614944° ИГД / 46.073528; 13.614944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172000000172 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина8,0/км2 (21/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Јесен (словенечки: Jesen) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.