Прејди на содржината

Ајба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајба
Ajba
Ајба is located in Slovenia
Ајба
Ајба
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′9″N 13°38′50.7″E / 46.10250° СГШ; 13.647417° ИГД / 46.10250; 13.647417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна2,96 км2 (1,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000166099999166,1 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Ајба (словенечки: Ajba) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.