Прејди на содржината

Горење Поље (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горење Поље
Gorenje Polje
Горење Поље is located in Slovenia
Горење Поље
Горење Поље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′51.3″N 13°37′26.1″E / 46.064250° СГШ; 13.623917° ИГД / 46.064250; 13.623917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно79
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Горење Поље (словенечки: Gorenje Polje) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.