Каменца над Ложице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каменца над Ложице
Kamenca nad Ložicami
Skyline of Каменца над Ложице
Каменца над Ложице is located in Slovenia
Каменца над Ложице
Каменца над Ложице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′51.2″N 13°35′30.2″E / 46.064222° СГШ; 13.591722° ИГД / 46.064222; 13.591722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Каменца над Ложице (словенечки: Kamenca nad Ložicami) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.