Крстеница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстеница
Krstenica
Крстеница is located in Slovenia
Крстеница
Крстеница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′19.8″N 13°37′24.3″E / 46.072167° СГШ; 13.623417° ИГД / 46.072167; 13.623417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Крстеница (словенечки: Krstenica) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.