Паљево (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паљево
Paljevo
Паљево is located in Slovenia
Паљево
Паљево
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′26″N 13°36′40.3″E / 46.04056° СГШ; 13.611194° ИГД / 46.04056; 13.611194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Паљево (словенечки: Paljevo) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.