Рочињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рочињ
Ročinj
Skyline of Рочињ
Рочињ is located in Slovenia
Рочињ
Рочињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′34.3″N 13°40′13.4″E / 46.109528° СГШ; 13.670389° ИГД / 46.109528; 13.670389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна5,32 км2 (2,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000195599999195,6 м
Население (2020)
 • Вкупно293
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5215

Рочињ (словенечки: Ročinj) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.