Бодреж (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бодреж
Bodrež
Бодреж is located in Slovenia
Бодреж
Бодреж
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′45.5″N 13°38′37.3″E / 46.095972° СГШ; 13.643694° ИГД / 46.095972; 13.643694
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна3,45 км2 (1,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000162500000162,5 м
Население (2020)
 • Вкупно90
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5213

Бодреж (словенечки: Bodrež) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.