Загора (Канал на Соча)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Загора
Zagora
Загора is located in Slovenia
Загора
Загора
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′47.8″N 13°36′10.6″E / 46.029944° СГШ; 13.602944° ИГД / 46.029944; 13.602944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКанал на Соча
Површина
 • Вкупна2,6 км2 (1,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина8,1/км2 (21/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5255

Загора (словенечки: Zagora) — населба во Општина Канал на Соча во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.