Внатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ВМРО-ДП)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Внатрешна македонска револуционерна организација – Демократска партија
(ВМРО-ДП)
Водач Владимир Голубовски
Основана 4 февруари 1991
Штаб Скопје, Република Македонија
Идеологија национализам
конзервативизам
Мрежно место
www.vmro-dp.org.mk
Знаме
VMRO-DP zname.jpg
Политика на Република Македонија
Политички партии
Избори

Внатрешна македонска револуционерна организација - Демократска партија (ВМРО-ДП) — конзервативна политичка партија во Република Македонија. Претседател на партијата е Владимир Голубовски.

Партијата е формирана на 4 февруари 1991 година и е една од постарите партии во Македонија. Партијата учествува во коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]