Александру Македонски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александру Македонски
Alexandru Macedonski - Foto01.jpg
Портрет на Александру Македонски.
ИмеAlexandru Macedonski
Роден/аАлександру Македонски
14 март 1854(1854-03-14)
Букурешт, Влашка (денес Романија)
Починат/а24 ноември 1920(1920-11-24) (возр. 66)
Букурешт, Романија
ПочивалиштеГробишта Белу, Букурешт
Занимањепоет, писател
Јазикромански
НационалностРоманец
Жанрпоезија, роман, краток расказ
Книжевно движењеромантицизам

Александру Македонски (романски: Alexandru Macedonski) — романски поет, писател и новинар, често именуван како најпознат и највлијателен романски поет после Михај Еминеску.

Неговиот дедо е Димитрие Македонски, син на Стојан Минчо од Македонија. Неговото потекло е бугарско, според некои податоци, а според други - цинцарско.[1]

Дела[уреди | уреди извор]

Поезија[уреди | уреди извор]

  • Prima verba (1872);
  • Poesii (1882);
  • Excelsior (1895);
  • Flori sacre (1912);
  • Poema rondelurilor (1927)

Проза[уреди | уреди извор]

  • Dramă banală (1896);
  • Cartea de aur (1902);
  • Le calvaire de feu, Paris, (1906);
  • Thalassa (1916); versiunea românească a romanului Le calvaire de feu;
  • Nuvele (1923)

Наводи[уреди | уреди извор]