(119951) 2002 KX14

Од Википедија — слободната енциклопедија
(119951) 2002 KX14
Фотографија од Вселенскиот телескоп Хабл, со 2002 KX14 направена во 2006 година
Откривање[1]
Откритие наМајкл Браун, Чед Трухиљо
Откриено17 мај 2002
Ознаки
Заднептунец
кубевано[2]
налик на плутино
Орбитални особености[1][2]
Епоха 13 јануари 2016 (ЈД 2457400.5)
Параметар на неодреденост 3
Лак на набљудување10192 денови (27.90 години)
Апхел40.491 ае (6.0574 )
Перихел37.244 ае (5.5716 Tм)
38.867 ае (5.8144 Tм)
Занесување0.041762
242.32 години (88506.6 денови)
4.77 км/с
261.303°
0° 0м 14.643с / ден
Наклон0.40348°
286.686°
≈ 30 мај 2085[3]
±13 days
71.686°
Земјино НОПР36.2388 ае (5.42125 Tм)
Јупитерово НОПР32.2786 ае (4.82881 Tм)
Физички особености
Димензии496 ± 9×230 ± 27 km[4]
9–11 ч[5]
0,097+0,014
0,013
[6]
Температура≈45 K
20.4 (противположба)[7][8]
4,862 ± 0,038,[6] 4.6[1]

(119951) 2002 KX14, исто така напишана како 2002 KX14, ― заднептунец со средна големина што се наоѓа во Кајперовиот Појас. Откриена е на 17 мај 2002 година од Мајкл Е. Браун и Чед Трухиљо.[1]

Има полуглавна оска, орбитален период и орбитално занесување блиска до онаа на плутино.[9] Орбиталните периоди на плутино се собираат околу 247,2 години (1,5 пати повеќе од орбиталниот период на Нептун), блиску до орбиталниот период на 2002 KX14. Сепак, 2002 KX14 не е плутино, бидејќи всушност не е во резонанца со Нептун, и можеби била образувана во близина на нејзината сегашна речиси кружна орбита која лежи речиси совршено на еклиптиката. Овој заднептунец можеби останал динамично ладен од неговото образување, и затоа неговата орбита можеби не била директен резултат на значајни растројувања од Нептун за време на неговата преселба кон надворешниот Сончев Систем. Длабокиот еклиптички преглед моментално го класифицира како кубевано (класично) врз основа на 10-милионска интеграција на орбитата.[2]

2002 KX14 доаѓа на противположба во доцен мај на привидна величина од 20.4.[7][8] Ова ја прави околу 360 пати полесна од Pluto.[10]

Еволуцијата на полуглавната оска на Плутон (розова) и (119951) 2002 KX14 (сина).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „JPL Small-Body Database Browser: 119951 (2002 KX14)“. (last obs). 26 април 2006. Посетено на 20 јуни 2023.
  2. 2,0 2,1 2,2 Marc W. Buie (26 април 2006). „Orbit Fit and Astrometric record for 119951“. SwRI (Space Science Department). Архивирано од изворникот 20 мај 2011.
  3. JPL Horizons Observer Location: @sun (Perihelion occurs when deldot changes from negative to positive. Uncertainty in time of perihelion is 3-sigma.)
  4. „(119951) 2002 KX14 2020 May 26“. euraster.net. Euraster. 26 мај 2020. Посетено на 20 јуни 2023.
  5. Alvarez-Candal, A.; Ortiz, J. L.; Morales, N.; Jiménez-Teja, Y.; Duffard, R.; Sicardy, B.; и др. (November 2014). „Stellar occultation by (119951) 2002 KX14 on April 26, 2012“. Astronomy & Astrophysics. 571 (A48): 8. Bibcode:2014A&A...571A..48A. doi:10.1051/0004-6361/201424648. Архивирано од изворникот 10 март 2016.
  6. 6,0 6,1 Vilenius, E.; Kiss, C.; Mommert, M.; и др. (2012). „"TNOs are Cool": A survey of the trans-Neptunian region VI. Herschel/PACS observations and thermal modeling of 19 classical Kuiper belt objects“. Astronomy & Astrophysics. 541: A94. arXiv:1204.0697. Bibcode:2012A&A...541A..94V. doi:10.1051/0004-6361/201118743. S2CID 54222700.
  7. 7,0 7,1 „(119951) = 2002 KX14“. minorplanetcenter.net. IAU Minor Planet Center. Посетено на 20 јуни 2023.
  8. 8,0 8,1 „HORIZONS Web-Interface“. JPL Solar System Dynamics. Посетено на 20 јуни 2023.
  9. John S. Lewis (2004). „Plutinos 2nd paragraph“. Physics and Chemistry of the Solar System. Academic Press. стр. 410. ISBN 978-0-12-446744-6.
  10. (5th root of 100)^(20.4-14=363)
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Kretlow2021“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]