19521 Хаос

Од Википедија — слободната енциклопедија
19521 Хаос
19521 Хаос сликан од „Хабл“ во септември 2001 г.
Откривање
ОткривачДлабок еклиптички преглед
Откриено19 ноември 1998
Ознаки
Наречена по
Хаос
1998 WH24
заднептунец (кубевано)[1][2]
Орбитални особености[5]
Епоха 13 јануари 2016 (ЈД 2457400,5)
Параметар на неодреденост 3
Лак на набљудување5902 дена (16,16 г)
Афел50,636 ае (7.5750 Тм)
Перихел40,957 ае (6,1271 Тм)
45,796 ае (6,8510 Тм)
Занесеност0.10567
309,92 г (113199 д)
4,3931 км/с
337,2998°
0° 0м 11.449с дневно
Наклон12,0502°
50,0239°
≈ 24 December 2033[3]
±10 дена
58,4097°
Јупитерово НРОП35,8 ае (5,36 Тм)
Нептуново НРОП12,5 ае (1,8 Тм)[4]
Јупитеров Тисеранов параметар5.884
Физички особености
Димензии615± ? [6]
600+140
−130
 км
 [7]
665 [8]
3,985 дена
0,050+0,03
−0,016
 [7]
B–V=0,95 ± 0,03 [8]
V–R=0,63 ± 0,03 [8]
V–I=1,25 ± 0,04 [8]
4.8 [5]
5.0 [6][8]

19521 Хаоскубевано од Кајперовиот Појас кое не е во резонанција со ниедна планета. Се смета за можна џуџеста планета, иако веројатно не е цврсто тело. Откриен е во 1998 г. од Длабокиот еклиптички преглед во опсерваторијата „Кит Пик“ во САД. Албедото му изнесува 0,050+0,03
−0,016
,[7], па оттука има апсолутна величина (H) од 4,8,[5] или 600+140
−130
 км
во пречник.[7] Телото е наречено според праисконската состојба во старогрчката митологија, од која произлегле првите божества.

Орбита[уреди | уреди извор]

Хаос има орбитален период од 309 години. Орбитата му е подолга, но помалку занесена од онаа на Плутон. Маклонета е околу 12° кон еклиптиката. Орбитата воопшто не ја пресекува Нептуновата. Тековно најблиското можно доближување до Нептун (МРОП) е на 12,5 ае (1,87 милијарди километри).[4]

Телото ќе биде во перихел кон крајот на декември 2033 г.,[3] приближувајќи се на 40 ае од Земјата. Ќе достигне најголема сјајност од 20,8.

Физички особености[уреди | уреди извор]

Хаос е темно тело, со проценето албедо од 5 %, што подразбира пречник од 600 км. Се врти бавно, правејќи едно завртување за 3,985 дена. Според американскиот астроном Мајкл Браун, Хаос веројатно е џуџеста планета.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „MPEC 2008-O05 : Distant Minor Planets (2008 аеG. 2.0 TT). Minor Planet Center. 17 јули 2008. Посетено на 8 јануари 2011.
  2. Buie, Marc W. (9 ноември 2004). „Orbit Fit and Astrometric record for 19521“. Space Science Department. SwRI. Посетено на 28 септември 2008.
  3. 3,0 3,1 JPL Horizons Observer Location: @sun
  4. 4,0 4,1 „(19521) Chaos = 1998 WH24 orbit“. IAU Minor Planet Center. Посетено на 10 февруари 2018.
  5. 5,0 5,1 5,2 „19521 Chaos (1998 WH24)“. JPL Small-Body Database Browser (2007-12-14 last obs). Посетено на 11 April 2016.
  6. 6,0 6,1 6,2 Brown, Michael E. „How many dwarf planets are there in the outer solar system? (updates daily)“. California Institute of Technology. Посетено на 25 декември 2018.
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Vilenius, E.; Kiss, C.; Mommert, M.; Müller, T.; Santos-Sanz, P.; Pal, A.; и др. (2012). "TNOs are cool": A survey of the trans-Neptunian region VI. Herschel / PACS observations and thermal modeling of 19 classical Kuiper belt objects“. Astronomy and Astrophysics. 541: A94. arXiv:1204.0697v1. Bibcode:2012A&A...541A..94V. doi:10.1051/0004-6361/201118743. S2CID 54222700.
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 Doressoundiram, A.; Peixinho, N.; de Bergh, C.; Fornasier, S.; Thébault, Ph.; Barucci, M.A.; Veillet, C. (October 2002). „The color distribution in the Edgeworth-Kuiper Belt“. The Astronomical Journal. 124 (4): 2279–2296. arXiv:astro-ph/0206468. Bibcode:2002AJ....124.2279D. doi:10.1086/342447. S2CID 30565926.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]