(524435) 2002 CY248

Од Википедија — слободната енциклопедија
(524435) 2002 CY248
Откривање[1][2]
ОткривачМарк Буи
Откриено воНационална опсерваторија Кит Пик
Откриено6 февруари 2002
Ознаки
2002 CY248
Заднептунец[3] · кубевано[4][5]
можна џуџ. планета[6] · далечна[1]
Орбитални особености[3]
Епоха 23 март 2018 (ЈД 2458200,5)
Параметар на неодреденост 3
Лак на набљудување12.96 години (4,733 денови)
Афел53.081 АЕ
Перихел39.404 АЕ
46.243 АЕ
Занесеност0.1479
314.47 години (114,859 д)
233.51°
0° 0м 11.16с / ден
Наклон7.0487°
300.74°
336.77°
Физички особености
Среден пречник
404[5]
449 км[6]
0.06 (претпоставка)[6]
0.09 (претпоставка)[5]
5.2[3] · 5.5[6]

(524435) 2002 CY248, привремена ознака 2002 CY248, ― заднептунец и слаб кандидат за џуџеста планета од кубеванскиот појас во најоддалечениот регион на Сончевиот Систем, приближно 400-450 км во дијаметар. За прв пат била забележана на 6 февруари 2002 година од астрономот од Марк Буи во Националната опсерваторија Кит Пик во Аризона, Соединети Држави.[1]

Орбита и класификација[уреди | уреди извор]

2002 CY248 кружи околу Сонцето на растојание од 39.4–53.1 АЕ еднаш на секои 314 години и 6 месеци (114,859 денови; полуголема оска од 46.2  од АЕ). Неговата орбита има занесување од 0.15 и наклон од 7° со наслон кон еклиптика. Лакот на набљудување на телото почнува во Кит Пик со званичното прво набљудување на 6 февруари 2002 година.[1] 10 милионска годишна интерграција на орбитатапокажува дека е кубеванец кој не се приближува до Сонцето повеќе од 38.8 астрономска единицаs (5.80×10^9 kм) или подалеку од 54 астрономски единици.[4]

Физички особини[уреди | уреди извор]

Врз основа на апсолутна ѕвездена величина од 5,2,[3] и претпоставено албедо од 0,09, Johnston's archive проценува среден дијаметар од приближно 404 км,[5] додека астрономот Мајкл Браун претпоставува албедо од 0,06 и пресметува дијаметар од 449 км користејќи побледа магнитуда од 5,5. Браун, исто така, го карактеризира телото како „веројатна џуџеста планета“, средна категорија во неговата шема за класификација.[6]

Согласно 2018 година, ниту една ротациона светлинска крива на ова тело не е добиена од фотометриски набљудувања. Вртежниот период, полот и обликот на телото остануваат непознати.[3]

Нумерирање и именување[уреди | уреди извор]

Оваа мала планета била нумерирана од Центарот за мали планети на 18 мај 2019 година (M.P.C. 114619). Согласно 2019 година, таа не е именувана.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „2002 CY248“. Minor Planet Center. Посетено на 20 јуни 2023.
  2. „List Of Transneptunian Objects“. Minor Planet Center. Посетено на 23 February 2018.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „JPL Small-Body Database Browser: (2002 CY248)“ (22 јануари 2015 последно набљ.). Лабораторија за реактивен погон. Посетено на 20 јуни 2023.
  4. 4,0 4,1 Buie, Marc W. „Orbit Fit and Astrometric record for 02CY248“. SwRI (Space Science Department). Архивирано од изворникот на 18 февруари 2018. Посетено на 20 јуни 2023.
  5. 5,0 5,1 5,2 5,3 Johnston, Wm. Robert (30 декември 2017). „List of Known Trans-Neptunian Objects“. Johnston's Archive. Посетено на 20 јуни 2023.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 Brown, Michael E. „How many dwarf planets are there in the outer solar system?“. Калифорниски институт за технологија. Посетено на 20 јуни 2023.
  7. „MPC/MPO/MPS Archive“. Minor Planet Center. Посетено на 20 јуни 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]