Секунда

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Секунди)
Прејди на: содржини, барај

Секундата (симб. с, s; крат. сек., sec.) е основна SI-единица за време. Во Меѓународниот систем за мерни единици.

SI префиксите се додаваат на зборот секунда за означување на помали делови од секундата, како што се милисекунда (илјадити дел од секундата), или пак за поголеми периоди како што се килосекунда (илјада секунди). Ова последново во пракса не се користи толку често

Меѓународна секунда[уреди | уреди извор]

Според Меѓународниот систем на мерни единици SI), секундата е дефинирана како времетраење на 9.192.631.770 периоди на зрачењето која соодветсвува на преминот помеѓу двете хиперфини нивоа на атомот на цезиум-133.

Стандарден симбол за означување на секундата е s (види ISO 31-1).