Прејди на содржината

Чепеларе

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чепеларе,
Бугарија Бугарија

Чепеларе

Област

Смољанска

Општина

Чепеларе

Население

9 082
(според 01.03.2007)

Регистарска ознака

СМ (BG)
Градоначалник Георги Попов
Надморска височина 1232 м
Портал http://www.chepelare.com/
Координати: 41° 73′ С, 24° 68′ И

Чепеларе (бугарски: Чепеларе) — град-општина во Јужна Бугарија. Се наоѓа во Смољанска област и е втор по големина во областа по Смољан. Градот е рекреативен скијачки центар, ситуиран на надморска височина од 1232 м. Располага со 1000 легла за туристите, скијачки патеки и ски-лифтови, а општината - општо со 5300 туристички места. На Чепеларе се изградени многу хотели. Во непосредна близина се наоѓа Пампорово - светски туристичко-рекреативен центар, наjголем во Родопите.

Чепеларското туристичка дружина „Студенец“ е создадена во 1934 г., а од 1950 г. кон неа е присоединет пештерскиот клуб. Во Чепеларе е единствениот на Балканот „Музеj за спелеологија и бугарски карст“.

Знаменитости

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]